Aranżacja schodów drewnianych w domu

Schody wewnętrzne wykonane z drewna to wciąż najbardziej popularna opcja, na którą decydują się mieszkańcy domów jednorodzinnych. Nawet jeśli wymagają one regularnej pielęgnacji ludzie nie chcą zamieniać ich na zimny metal, czy surowy beton. Drewno jest przyjazne człowiekowi, bezpieczne w użytkowaniu i piękne. Wejście boso po drewnianych schodach na piętro to czysta przyjemność, bo drewno jest ciepłe w dotyku. Bez względu na to, w jakim stylu urządza się dom, drewniane schody zaprezentują się znakomicie w każdej aranżacji.

Jakie schody do otwartej przestrzeni nowoczesnego domu?

W nowoczesnych domach dominuje otwarta przestrzeń, gdzie umiejętnie hol przechodzi w salon, a często łączy się i z kuchnią. W tę przestrzeń trzeba umiejętnie wkomponować schody, jeśli budynek ma więcej niż jedno piętro lub przynajmniej użytkowe poddasze. Jeśli powierzchnia domu jest duża, istnieje możliwość wyboru układu schodów i odpowiedniej konstrukcji. Można zdecydować się na przestronne schody drewniane ze spocznikiem, które polecane są szczególnie, gdy w domu są ludzie starsi lub dzieci, czy osoby z niepełnosprawnościami. Gdy nie ma miejsca na schody z wygodnym podestem, mogą zastąpić je schody zabiegowe, które również mają dużo uroku, ale na zakręcie trzeba uważać na nierówne stopnie w kształcie trójkątów. W obu układach istnieje możliwość wyboru odpowiedniego typu schodów. Najpopularniejsze są cechujące się prostotą schody policzkowe w nowoczesnej ażurowej wersji oraz finezyjne schody dywanowe, które nie mają widocznych mocowań i niczym dywan wiją się w powietrzu. W minimalistycznych wnętrzach niektórzy decydują się na schody półkowe, których stopnie niczym półki wznoszą się w równych odstępach na jednej ze ścian. Trzeba jednak wiedzieć, że można je zamontować jedynie do ściany nośnej. Gdy w salonie jest wyjątkowo mało miejsca, można zdecydować się na schody kręte, które nie zajmują dużej powierzchni, a ich konstrukcja opiera się na belce, do której mocowane są wokół stopnie. Bez względu na rodzaj czy układ schodów. jaki się wybierze. powinny być one zabezpieczone solidną balustradą, która zapewnia bezpieczeństwo i nadaje stylu całości.

Balustrada ważnym elementem aranżacji schodów drewnianych

To balustrada często jest tym, co najbardziej przyciąga uwagę. Powinna być spójna ze stylistyką całego wnętrza. Podstawową jej funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa, ale pełni ona też ważną rolę aranżacyjną. Może ona w dużym stopniu zasłonić schody lub sprawić, że będą dobrze widoczne. Wszystko zależy od tego, jaką barierkę do wnętrza się wybierze. W nowoczesnych aranżacjach, gdzie stawia się na przestrzeń i dobre doświetlenie, rezygnuje się raczej z wielkich zagęszczonych zdobień. Często wybierane są balustrady szklane, gdzie tafle przezroczystego szkła nie tylko nie zatrzymują światła, ale też nie zasłaniają samej konstrukcji schodów, co szczególnie pięknie prezentuje się w konstrukcjach dywanowych. Niekiedy we wnętrzach industrialnych montuje się minimalistyczne balustrady z metalowych prętów. Większe zdobienia najczęściej dotyczą balustrad w luksusowych rezydencjach, czy dworkach, gdzie stosuje się secesyjne zdobienia metalowe w formie elementów kutych, czy rzeźbionych drewnianych tralek.

Aranżacja schodów

Aranżacja schodów ukrytych w klatce schodowej

Niektóre domy jednorodzinne, szczególnie te starsze mają schody ukryte w klatce schodowej. Często są one betonowe, bo tak je zaplanowano już na etapie budowy domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby tę surową aranżację zmienić i ocieplić drewnem. Można to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich jest wykonanie konstrukcji dywanowej i położenie jej na żelbetowy podkład. Drugim wyjściem równie ciekawym może być wyłożenie drewnem samych stopni, zostawiając białe podstopnie. Schody z białymi podstopniami pięknie prezentują się w nowoczesnych stylizacjach, kiedy ciemne drewno egzotyczne stopni kontrastuje z bielą podstopni, ale równie dobrze wyglądają w stylizacjach skandynawskich, gdzie stosuje się jaśniejsze odcienie drewna. Takie schody znakomicie rozjaśnią ciasną i często ciemną klatkę schodową. Oczywiście przyda się również stosowne ich oświetlenie, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników i pokazać w pełni piękno schodów. Jeśli schody umieszczone w wąskiej klatce schodowej z obu stron otoczone są ścianami wówczas balustrady są niepotrzebne, ale zaleca się dla bezpieczeństwa i wykończenia aranżacji, zamontować do ścian odpowiednie dostosowane do stylu poręcze.

Co ma wpływ na udaną aranżację schodów drewnianych?

Dobór odpowiednich schodów drewnianych do domu powinien być przemyślany i spójny z ogólną aranżacją wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że schodów nie zmienia się tak często jak elementów ruchomych wystroju. Powinny być więc jak najbardziej uniwersalne, czyli takie, które będą pasowały do różnych stylizacji. Warto zdecydować się na dobry twardy gatunek drewna i solidnego wykonawcę, najlepiej takiego, który schody zaprojektuje, wyprodukuje i zamontuje, a dodatkowo wyposaży w balustradę. Da to szansę na spójną aranżację. Wtedy też klient ma możliwość śledzenia przebiegu realizacji od projektu po montaż. Ostatecznego stylu schodom i całej aranżacji często dodaje samo wykończenie i takie elementy jak balustrada, czy barierka oraz oświetlenie schodów. To na nich warto skupić uwagę, żeby dopasować do stylu wnętrza. Nawet takie szczegóły jak kolor poręczy, czy przyścienna listewka mogą mieć istotne znaczenie w nadaniu schodom właściwego klimatu. Sama konstrukcja jednak powinna być przede wszystkim solidna i trwała, wykonana najlepiej z klejonego litego drewna, które okazuje się trwalsze pod warunkiem, że realizacją zajmie się solidna sprawdzona firma. Fachowcy nie tylko stworzą solidną konstrukcję schodów, ale też dopasują wykończenie do podłogi, czyli zadbają o tzw. linię schody – podłoga, co ma niebagatelny wpływ na całą aranżację.

Wybór schodów drewnianych do domu to inwestycja ponadczasowa. Te, powstałe z dobrego gatunku drewna i solidnie wykonane. zaprezentują się pięknie w każdej aranżacji. Na tym nie można oszczędzać, jeśli schody mają przetrwać długie lata. Takie elementy jak balustrada, czy poręcz lub oświetlenie schodów, które dodają im pożądanego stylu zawsze można zmienić, ale w podejmowaniu decyzji dotyczących samych schodów należy kierować się nie modą, lecz przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.