Czyszczenie i konserwacja parkietu drewnianego

Niegdyś parkiet znajdował się w każdym domu czy też mieszkaniu. Była to najlepsza inwestycja na wiele lat, która nie dość, że była naprawdę świetnej jakości, to i pięknie wyglądała. Jak to jest w obecnym czasie, czy parkiety nadal są modne czy już odeszły na rzecz paneli?

Jak dbać o parkiet jeśli wciąż jest w Twoim domu? Na pewno oszczędzaj wodę kiedy myjesz parkiet. O co chodzi? Nie zalewaj parkietu, dokładnie go zmywaj ale delikatnie wilgotnym mopem. Chodzi przecież o to aby zmyć z pakietu kurz i małe zabrudzenia, zatem nie potrzeba tu nadmiernej ilości wody. Zanim go umyjesz, najpierw dokładnie odkurz. Usuń piasek, drobinki kamyczków z butów i inne małe elementy, które wbijają się w parkiet i rysują go. Po odkurzaniu możesz go zmyć mopem.

Co z dalszą konserwacją? Świetnym sposobem, który możesz wykonać samodzielnie będzie nałożenie lakieru odświeżającego. Lakier taki nada podłodze blasku, zabezpieczy parkiet przed działaniem słońca, przed nadmiernym ścieraniem i innymi drobnymi uszkodzeniami.

Lakier stworzy warstwę ochronną, która wypełni podłogę i wszelkie rysy w niej powstałe, dodatkowo matowe, wytarte fragmenty gdzie użytkowanie było największe znikną, bo lakier nada blasku. Jeśli natomiast parkiet jest mocno zniszczony, wówczas pozostaje tylko renowacja – a tu powinna już wkroczyć specjalistyczna firma.